Kadzidła – rodzaje, zastosowanie, właściwości. Przewodnik po kadzidłach
Kadzidła składają się z substancji zapachowych pochodzenia naturalnego, a wykorzystuje się je podczas medytacji lub w celu poprawy atmosfery w wybranym pomieszczeniu. Zapachy uwalnia palenie kadzidła, czemu towarzyszy wydzielanie charakterystycznego dymu. Dużą popularnością cieszą się m.in. zioła, kamfora, mirra, szałwia, cedr, piżmo czy jaśmin. Kadzidło stosuje się szczególnie w ezoteryce, choć nie tylko, a jego uzupełnieniem są świece.
Spis treści:
Rodzaje kadzideł
Kadzidła występują w różnych postaciach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Największą popularnością cieszą się kadzidełka patyczkowe, które umieszczamy na specjalnej podstawce z dziurką i zapalamy. Często wybierane są również kadzidła stożkowe, w całości utworzone z pachnącej masy. Świetnie sprawdzą się w kominkach, zwłaszcza typu backflow. W przeciwieństwie do patyczków są łatwe w transporcie i odporne na uszkodzenia. Wystarczy umieścić je na jakiejkolwiek podstawce żaroodpornej, aby cieszyć się ich intensywnym zapachem.
Kadzidła cięte to inaczej odpowiednio dobrane suszone rośliny lub ich elementy, zwykle związane ze sobą cienkim sznureczkiem. Zwykle służą do oczyszczania domu, osób i przedmiotów ze złej energii. W tej kategorii prym wiedzie palo santo oraz biała szałwia.
Za odrębną grupę produktów uznaje się kadzidełka zapachowe, które mogą przybierać każdą z wymienionych wyżej form. Zwykle na etapie produkcji dodaje się do nich odrobinę olejku eterycznego, uzyskując tym samym ulubiony zapach. Jednak nie zawsze – wiele ziół i roślin po zapaleniu tworzy pachnący dym. Przykładowo, palo santo wydziela nuty zapachowe sosny, mięty i cytryny. Z kolei smocza krew (naturalna żywica roślinna) ma mocny, świeży zapach przypominający wanilię.
Właściwości kadzideł
Kadzidła nie tylko pięknie pachną, ale również mają właściwości lecznicze. Właśnie dlatego jeszcze na etapie zakupów należy przemyśleć, do czego chcemy je wykorzystać. Poniżej przedstawiamy możliwe działanie wybranych, często kupowanych kadzideł:
- palo santo – łagodzi bóle głowy, wspomaga leczenie infekcji grzybiczych i wirusowych, odstrasza komary, zmniejsza objawy stresu
- drzewo sandałowe – uspokaja, pomaga w medytacji, oczyszcza, wspiera koncentrację
- smocza krew – stymuluje krążenie, działa wyciszająco, oczyszcza pomieszczenia z negatywnej energii
- mirra – ma na celu polepszenie stanu zdrowia przy infekcjach dróg oddechowych czy problemach dermatologicznych, zmniejsza dolegliwości bólowe
- szałwia – wspiera układ trawienny i układ odpornościowy, uspokaja, pozwala pozbyć się stresu
- paczula – relaksuje, pomaga w osiągnięciu równowagi wewnętrznej, jest afrodyzjakiem
- lawenda – uspokaja, relaksuje, zmniejsza wszelkie napięcia nerwowe, likwiduje bezsenność
- eukaliptus – pomaga udrożnić drogi oddechowe, działa rozkurczowo i wykrztuśnie
Większość kadzideł można wykorzystać w celach religijnych. Tradycyjny sposób ich wykorzystania sięga setek lat wstecz i odnosi się do ezoteryki. Od wieków stosowano je do okadzania pomieszczeń, aby usunąć z nich negatywną energię. Kadzidła wspierają zdrowie na poziomie duchowym i fizycznym, dlatego cieszą się rosnącą popularnością również w dzisiejszych czasach. Ich zapach może się wzajemnie uzupełniać.
Sposoby wykorzystania kadzideł
Kadzidła można wykorzystywać podczas medytacji, aby poprawić samopoczucie i skoncentrować się na własnym wnętrzu. Przyjemny zapach umila taką formę spędzania wolnego czasu. Wystarczy umieścić wybrane kadzidełko w specjalnej kadzielnicy lub podstawce z dziurką i zapalić. Podczas jego palenia wytwarza się dym mający wybrany przez nas, idealny zapach. Równie dobrze można palić kadzidła wyłącznie dla własnej przyjemności. Z kolei w celach medycznych, np. przy bólach głowy, dozujemy czas trwania czynności najczęściej do maksymalnie 15 minut.
Chcąc usunąć złą energię z przedmiotów czy pomieszczeń, kadzidło zapala się mając w głowie jedynie pozytywne myśli. Należy wybrać taki moment, aby czuć się dobrze. Rodzaj kadzideł także ma tu znaczenie – najlepiej sprawdzą się kadzidła stożkowe lub cięte o zapachu drzew. Działanie oczyszczające wykazuje przede wszystkim biała szałwia i drzewo sandałowe. Podczas palenia okadzamy wszystkie kąty pomieszczenia lub przedmiot od dołu do góry.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.